i can’t afford to be choosy, it’s whatever i got. whatever was on sale. whatever generic or store brand is cheapest. never jelly, though, unless it’s homemade. always jam or preserves. right now it’s from aldi with bread from the regional gas station chain.
but i will not ever again use walmart ‘great value’ peanut butter. the ‘new’ recipe introduced in the last year (along with the new ‘smaller’ 16oz jar that is really just the same exact size jar as the 18oz jar, just filled less) is worse-than-dollar-store trash.
i can’t afford to be choosy, it’s whatever i got. whatever was on sale. whatever generic or store brand is cheapest. never jelly, though, unless it’s homemade. always jam or preserves. right now it’s from aldi with bread from the regional gas station chain.
but i will not ever again use walmart ‘great value’ peanut butter. the ‘new’ recipe introduced in the last year (along with the new ‘smaller’ 16oz jar that is really just the same exact size jar as the 18oz jar, just filled less) is worse-than-dollar-store trash.